Kitabım

Perşembe Anneleri, 15 farklı ve özel gereksinimli çocuk annesiyle yapılan samimi söyleşiden oluşuyor. Her bir röportaj kendi başına ele alındığında bambaşka bir eser konusu olacak kadar derin. Her bir annenin evladı ve diğer çocuklar için verdiği mücadele ayakta alkışlanacak kadar onurlu ve değerli. En önemlisi de tüm ebeveynlere yol haritası olacak zengin bir içeriğe sahip.

Eserinde yer verdiği anneleri Bir koltuğa neredeyse on karpuz sığdıran, içindeki yılmaz savaşçı ve yol açan rehber hep aktif olan annelerin öyküleri şeklinde özetliyor Aylin Çalışkan, son dönemde raflarda görmeye alışık olduğumuz popüler anne-çocuk eğitim kitaplarında olduğu gibi, ithal düşünceleri süslü kelimelerle sunmak yerine; içten samimi ve gerçek yaşanmışlıklarla dolu bir deneyim kitabıyla çıkıyor karşımıza.

Bu dünyaya tertemiz ancak farklı niteliklerle gelen çocuklarımızın hem fizyolojik ihtiyaçlarına hem de özel eğitim anlamında gereksinimlerine değinen yazar, bir anlamda röportajlarını diğer özel gereksinimli çocukların ailelerine ışık tutacak sorularla yönlendiriyor ve can alıcı tespitlere ulaşılmasını sağlıyor.

Otizm’den Selebral Palsi’ye; Epilepsi’den Cam Kemik Hastalığına; Canavan Hastalığı’ndan VSD’ye farklı tanılar konmuş ailelerin ilk anda şaşkınlıkla verdikleri tepkilerden gelişim sağladıkları tüm aşamalara detayları ile yer veren yazar, aynı zamanda anne-baba duygularını, çevre duyarlılığını, krizlerin kontrol altına alınması hususunda yapılabilecekleri, özel eğitimin Türkiye’deki seyrini net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bu kitap önemli…

Çünkü bu kitap, çocuklarının farklı geliştiğinin ayırdında olmayan ebeveyn ya da yakınları için dikkat uyandıran bir kitap.

Erken tanı koyulabilmesi,  farklılıkların erken gözlemlenebilmesi için örnek vakalarla algı yaratması, gelişimi farklı seyreden çocuk ebeveynlerinin yalnız olmadıklarını görerek psikolojik olarak rahatlaması, diğer özel çocuk aileleri ile bir araya geldiklerinde ne büyük başarılara imza atılabileceğini gösterdiği için motivasyon uyandırıcı ve STK gücünü hissettirerek sosyalleşmeye yönlendirici bir kitap.

Kendilerini ve çocuklarını hayatın merkezi sanıp, en küçük bir sorunda boşluğa düşen sağlıklı çocuk ebeveynlerine de ayrı bir motivasyon kaynağı.

Medyada Perşembe Anneleri 

 

 

Perşembe Anneleri’ nden 15 güçlü anne 

 

 Perşembe Anneleri 

 

 Bir Anne Bir Devletmiş 

 Anneler ve Anne Adayları İçin 6 Kitap